Europejskie Centrum Odszkodowań

Blog


Terminy zgłaszania szkód do Towarzystwa Ubezpieczeń


17 marca 2019 | Administrator
Odszkodowania Ogólne Porady

Miałeś szkodę? Zastanawiasz się ile masz czasu na jej zgłoszenie do Ubezpieczyciela, aby uzyskać odszkodowanie? W kilku punktach przedstawię okres przedawnień przykładowych spraw.

Najczęściej zgłaszanym roszczeniem do Towarzystwa Ubezpieczeń (TU) jest zdarzenie komunikacyjne.

Wypadek komunikacyjny może mieć dwa okresy przedawnienia – 3 lata lub 20 lat. Wszystko zależy od skali zdarzenia, a dokładniej, jakiego uszczerbku na zdrowiu doznał poszkodowany. Najprościej zapamiętamy to w następujący sposób: jeżeli sprawca został ukarany mandatem karnym – mówimy o 3-letnim okresie przedawnienia, jeżeli został sporządzony wniosek do prokuratury – mamy do czynienia z 20-letnim okresem przedawnienia.

Analogicznie do zdarzenia komunikacyjnego przedstawia się okres przedawnienia, gdy mówimy o wypadku w rolnictwie.

Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy. W takiej sytuacji musimy zgłosić sprawę do TU w terminie 3 lat od daty zdarzenia.

Warto zwrócić uwagę na termin przedawnienia, gdy mamy do czynienia z uszkodzonym autem z OC sprawcy. Większość z nas mając kolizję drogową niezwłocznie zgłasza szkodę do TU sprawcy. Staramy się jak najszybciej uzyskać odszkodowanie na naprawę naszego auta lub w przypadku szkody całkowitej – na zakup nowego samochodu. Pamiętajmy, że w 99% przypadków Ubezpieczyciel nie wypłaci nam należnego odszkodowania. Na dochodzenie swoich roszczeń mamy wówczas 3 lata.

Kolejna ciekawostka – czy wiedziałeś, że należy Ci się odszkodowanie za opóźniony lot? Wyobraź sobie, że kupiłeś z kolegami bilety na mecz Ligi Mistrzów. Pozostaje tylko dostać się na miejsce, a tymczasem lot został opóźniony o minimum trzy godziny lub, co gorsza, odwołany z winy przewoźnika. Oczywiście nic nie jest w stanie zwrócić nam doznań jakie nas ominęły nie będąc na meczu, ale możemy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot. Ważne – roszczenia od linii lotniczych przedawniają się w terminie jednego roku od dnia planowanego przelotu.

Jeszcze jeden przykład – zmarnowane/nieudane wakacje. Termin przedawnienia roszczeń z tytułu niewłaściwego wykonania umowy przez Biuro Podróży, wynosi 10 lat.

Podsumowując, warto wiedzieć jaki mamy okres przedawnienia dla poszczególnych zdarzeń, abyśmy nie przeoczyli szansy na wypłatę należnego nam odszkodowania.

Wniosek jest jeden: nie warto zwlekać – zgłoś szkodę tak szybko jak to możliwe.


17 marca 2019 | Administrator
Odszkodowania Ogólne Porady